Поточний № 48 (1385)

09.12.2021

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Україна відреагувала на незаконний продаж кримської «Масандри»


17.12.2020

Продаж виноробного заводу «Масандра» російськими окупантами Криму можна розцінювати як військовий злочин. Про це в інтерв'ю ZN.UA заявив очільник прокуратури Автономної республіки Крим і міста Севестополь Ігор Поночовний. Він нагадав, що в IV Женевській конвенції про захист цивільного населення під час війни прописана заборона для країн-агресорів привласнювати і публічну, і приватну власність на захоплених територіях.
«Держава-окупант вправі користуватися громадським майном тільки у військових цілях. У цьому випадку після окупації півострова Російською Федерацією майно «Масандри» було «націоналізовано», фактично експропрійовано, передано в федеральну власність – Управлінню справами президента РФ, потім повернуто у «власність Республіки Крим» відповідно, ніякої військової необхідності в такому привласненні та передачі майна не було», – пояснив Поночовний.
За словами очільника прокуратури АР Крим та міста Севастополя, загалом прокуратура займається розслідуванням декількох злочинів окупантів та їх спільників, пов'язаних з «Масандрою».
Так, крім присвоєння заводу, вони продали землі під виноградниками в Гурзуфі компанії, пов'язаній із власником «Лукойлу» Вагітом Алекперовим. Ще один епізод стосується «директриси» підприємства Яніни Павленко, яка відкрила 240-річну пляшку «Херес де ля Фронтера» для президента Росії Володимира Путіна і експрем'єр-міністра Італії Сильвіо Берлусконі. Крім того, окремо розглядаються і дії покупця «Масандри.
Як зазначив Поночовний, попередньо озвучена сума збитків в 1,8 трлн. грн., яких зазнала Україна, не враховує всього, що втратила наша країна на тимчасово окупованому Кримському півострові. Однак зараз прокуратура працює над встановленням точних обсягів збитків. Крім того, як окремий кейс розглядається незаконне будівництво окупантами Кримського мосту.
На аукціон окупанти виставили «Масандру» 17 листопада. Цей завод є найстарішим і найбільшим винним підприємством Криму. У холдинг входять 12 дрібніших суб'єктів, на чолі яких стоїть Ялтинський завод марочних вин.
У підсумку 14 грудня «Масандра» таки була продана за 5,327 млрд. рублів ($72,8 млн.). Її купила компанія «Південний проєкт», пов'язана з бізнесменом Юрієм Ковальчуком, який входить в коло наближених до Путіна. Показово, що ця сама компанія у 2017 році купила кримський завод шампанських вин «Новий світ».
Вікторія ДОВГАНЬ.
www.obozrevatel.com
 
ВПРОДОВЖ ТЕМИ
«Масандра» була бажаною для бізнесменів завжди, і до анексії теж – розповідає   гендиректор з 1987 до 2015 року Микола Бойко.
«Це було за всіх, практично, президентів, за яких ми жили. Але жоден з них не дав відмашку, щоб йти цим шляхом. Були чиновники досить високі, які і в Криму, так і в Києві, які приходили з цими пропозиціями і до Віктора Ющенка і до Леоніда Кучми і вони відмахувалися від цього», – пригадує Бойко.
У 2009 році президент Віктор Ющенко, аби зберегти цілісність унікального майнового комплексу, надав національний статус «Масандрі». Підприємство перейшло у стовідсоткову власність української держави.
Після анексії Криму «Масандру» передали Управлінню справами президента Росії. Торік тодішній прем’єр Дмитро Медвєдєв своїм розпорядженням перевів виноробню у власність підконтрольної Москві Республіки Крим – для того, щоб продати унікальне підприємство…